ON Semiconductor NCV8606MN28T2G
NCV8606MN28T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8606MN28T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6DFN
Datasheet Download
NCV8606MN28T2G.pdf
Availability of NCV8606MN28T2G
QUANTITY
NCV8606MN28T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8606MN28T2G
Internal Part NumberEIS-NCV8606MN28T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)675mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8606MN28T2G
Related LinksNCV8606, NCV8606MN28T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8606MN28T2G Details Description
Related parts for NCV8606MN28T2G
RES 7.5 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 1506 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf