ON Semiconductor NCV86602BDT50RKG
NCV86602BDT50RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV86602BDT50RKG
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.15A DPAK
Datasheet Download
NCV86602BDT50RKG.pdf
Availability of NCV86602BDT50RKG
QUANTITY
NCV86602BDT50RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV86602BDT50RKG
Internal Part NumberEIS-NCV86602BDT50RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3Q2105 EOL 6/Nov/2015
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)205mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageDPAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV86602BDT50RKG
Related LinksNCV86602, NCV86602BDT50RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV86602BDT50RKG Details Description
Related parts for NCV86602BDT50RKG
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS 0E PROG 5.0V datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL PLUG SMA ANVIL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
10 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
# BNC TWINAX CRIMP (M/A) datasheet.pdf
DEV TOOL HUM-RC 900MHZ USB datasheet.pdf