Vishay/Vitramon VJ0805D560GLCAJ
VJ0805D560GLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GLCAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D560GLCAJ
QUANTITY
VJ0805D560GLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D560GLCAJ
BUMPER ROUND 0.5" DIA BLACK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 300W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 920K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf