ON Semiconductor NCV8668ABPD33R2G
NCV8668ABPD33R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8668ABPD33R2G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
NCV8668ABPD33R2G.pdf
Availability of NCV8668ABPD33R2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV8668ABPD33R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8668ABPD33R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8668ABPD33R2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)205mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8668ABPD33R2G
Related LinksNCV8668A, NCV8668ABPD33R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8668ABPD33R2G Details Description
Related parts for NCV8668ABPD33R2G
CAP FILM 0.016UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 60POS 15AU datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS GREEN TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SNT-4A datasheet.pdf
220UF 200V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf