ON Semiconductor NCV8702MX25TCG
NCV8702MX25TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8702MX25TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6XDFN
Datasheet Download
NCV8702MX25TCG.pdf
Availability of NCV8702MX25TCG
QUANTITY
NCV8702MX25TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8702MX25TCG
Internal Part NumberEIS-NCV8702MX25TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFDFN
Supplier Device Package6-XDFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8702MX25TCG
Related LinksNCV8702, NCV8702MX25TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8702MX25TCG Details Description
Related parts for NCV8702MX25TCG
IC RELAY PHOTOV 100V 360MA 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 880MA 560 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.6A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf