ON Semiconductor NCV8752ASN28T1G
NCV8752ASN28T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8752ASN28T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
NCV8752ASN28T1G.pdf
Availability of NCV8752ASN28T1G
QUANTITY
NCV8752ASN28T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8752ASN28T1G
Internal Part NumberEIS-NCV8752ASN28T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)210mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8752ASN28T1G
Related LinksNCV8752, NCV8752ASN28T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8752ASN28T1G Details Description
Related parts for NCV8752ASN28T1G
CONN DIN PLUG 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
QUICKBLOC ANALOG W/SL M-FUSE datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1400OHMS LEAD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DINBC 1/4 STR REC LF CNR datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf