ON Semiconductor NCV8800HDW26R2
NCV8800HDW26R2 picture photo
Mfg. Part Number
NCV8800HDW26R2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.6V 1A SYNC 16SOIC
Datasheet Download
NCV8800HDW26R2.pdf
Availability of NCV8800HDW26R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV8800HDW26R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8800HDW26R2
Internal Part NumberEIS-NCV8800HDW26R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Jan/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8800HDW26R2
Related LinksNCV8800, NCV8800HDW26R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8800HDW26R2 Details Description
Related parts for NCV8800HDW26R2
SWITCH ROTARY SP-6POS OPEN FRAME datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 40 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 8X10 NO ZIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.3UH 41A 0.6 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 26POS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf