EPCOS (TDK) S10K30G5
S10K30G5 picture photo
Mfg. Part Number
S10K30G5
Brief Description
VARISTOR 42.3V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K30G5.pdf
Availability of S10K30G5
QUANTITY
S10K30G5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K30G5
Internal Part NumberEIS-S10K30G5
Circuit Protection Offering
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy4.4J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K30G5
Related LinksS10K, S10K30G5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K30G5 Details Description
Related parts for S10K30G5
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
BLS 2PSH FRM SNSAT LP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf