AVX Corporation ND03R00104J--
ND03R00104J-- picture photo
Mfg. Part Number
ND03R00104J--
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC
Datasheet Download
ND03R00104J--.pdf
Availability of ND03R00104J--
QUANTITY
ND03R00104J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of ND03R00104J--
Internal Part NumberEIS-ND03R00104J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesND03
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±2%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854400K
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max250mW
Length - Lead Wire1.38" (35.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 3.5mm Dia x 3.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ND03R00104J--
Related LinksND03R0, ND03R00104J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
ND03R00104J-- Details Description
Related parts for ND03R00104J--
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOP PLUNGER SPDT 120V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 24MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
09+09 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A datasheet.pdf