Powerex Inc. ND421625
ND421625 picture photo
Mfg. Part Number
ND421625
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD ISO DUAL 1600V 250A
Datasheet Download
ND421625.pdf
Availability of ND421625
QUANTITY
ND421625 Order Process
Ship out your order
Specifications of ND421625
Internal Part NumberEIS-ND421625
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)393A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8800A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ND421625
Related LinksND42, ND421625 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
ND421625 Details Description
Related parts for ND421625
IDC CABLE - MDG14K/MC14G/X datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 100MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN ADAPTER 41P-41P F-M PNL MNT datasheet.pdf
LED CYAN DIFF 3MM SQUARE T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2 PHASE 400NH 10A datasheet.pdf