| Internal Part Number | EIS-NDD03N60Z-1G | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 24/Jul/2015 | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.6A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6 Ohm @ 1.2A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 50µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 12nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 312pF @ 25V | |
| Power - Max | 61W | |