CUI Inc. NEB-264NWA-ANH
NEB-264NWA-ANH picture photo
Mfg. Part Number
NEB-264NWA-ANH
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV BUS 12V OUT 264W HS
Datasheet Download
NEB-264NWA-ANH.pdf
Availability of NEB-264NWA-ANH
QUANTITY
NEB-264NWA-ANH Order Process
Ship out your order
Specifications of NEB-264NWA-ANH
Internal Part NumberEIS-NEB-264NWA-ANH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNovum Intermediate Bus Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
Video FileAdvanced Intermediate Bus Converters
RoHS InformationNEB-N Series Cert of Compliance
Standard Package75
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNovum®, NEB-N
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.89" W x 0.52" H (58.4mm x 22.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NEB-264NWA-ANH
Related LinksNEB-264, NEB-264NWA-ANH Datasheet, CUI Inc. Distributor
NEB-264NWA-ANH Details Description
Related parts for NEB-264NWA-ANH
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE RIBBON 12" datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP690 1.8V datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 24 INCH datasheet.pdf
3/4" FR BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
37P F R/A .370 BRKTS 830PF datasheet.pdf