AVX Corporation NF13AA0259M--
NF13AA0259M-- picture photo
Mfg. Part Number
NF13AA0259M--
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 2.5 OHM 20% 5.7A 13MM
Datasheet Download
NF13AA0259M--.pdf
Availability of NF13AA0259M--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF13AA0259M-- Order Process
Ship out your order
Specifications of NF13AA0259M--
Internal Part NumberEIS-NF13AA0259M--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesNF13
PackagingBulk
R @ 25°C2.5 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max5.7A
R @ Current0.10 Ohm
Diameter0.51" (13mm)
ApprovalscUL
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF13AA0259M--
Related LinksNF13AA, NF13AA0259M-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
NF13AA0259M-- Details Description
Related parts for NF13AA0259M--
SW BASIC SPDT 3A 80GF PC MT 125V datasheet.pdf
BRACKET OPEN RACK ADAPTER 1 PAIR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 52.5VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf