Panasonic Electric Works NF2EB-12V
NF2EB-12V picture photo
Mfg. Part Number
NF2EB-12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
NF2EB-12V.pdf
Availability of NF2EB-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF2EB-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of NF2EB-12V
Internal Part NumberEIS-NF2EB-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLNF Relays Mar/2012
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNF
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.67mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power290 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF2EB-12V
Related LinksNF2E, NF2EB-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NF2EB-12V Details Description
Related parts for NF2EB-12V
RES .20 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf