Vishay/BCcomponents NFR0100001000JR500
NFR0100001000JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100001000JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100001000JR500.pdf
Availability of NFR0100001000JR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFR0100001000JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100001000JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100001000JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)