Vishay/BCcomponents NFR0100006800JR500
NFR0100006800JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100006800JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100006800JR500.pdf
Availability of NFR0100006800JR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFR0100006800JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100006800JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100006800JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0100006800JR500
Related LinksNFR010000, NFR0100006800JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0100006800JR500 Details Description
Related parts for NFR0100006800JR500
BOX ABS BLACK 8.47"L X 5.12"W datasheet.pdf
TVS DIODE 82VWM 189VC R6 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE MASKING PERFORM 3MMX55M datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf