Vishay/BCcomponents NFR0300003300JAC00
NFR0300003300JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0300003300JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0300003300JAC00.pdf
Availability of NFR0300003300JAC00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFR0300003300JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0300003300JAC00
Internal Part NumberEIS-NFR0300003300JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.657" L (5.30mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0300003300JAC00
Related LinksNFR030000, NFR0300003300JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0300003300JAC00 Details Description
Related parts for NFR0300003300JAC00
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-SMD BJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X16 S-GRADE 1M datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 24V 120-277 datasheet.pdf