Vishay/Dale RNR50H1841BRRSL
RNR50H1841BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1841BRRSL
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1841BRRSL.pdf
Availability of RNR50H1841BRRSL
QUANTITY
RNR50H1841BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1841BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1841BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1841BRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1841BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1841BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1841BRRSL
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 10POS 24-22 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTLR 24QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO218AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THYRISTOR SIDAC DSL 18V SOT23-5 datasheet.pdf
PMR5 METAL RACEWAY BUSHING datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf