Vishay/BCcomponents NFR25H0002201JR500
NFR25H0002201JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR25H0002201JR500
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR25H0002201JR500.pdf
Availability of NFR25H0002201JR500
QUANTITY
NFR25H0002201JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR25H0002201JR500
Internal Part NumberEIS-NFR25H0002201JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR25H0002201JR500
Related LinksNFR25H000, NFR25H0002201JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR25H0002201JR500 Details Description
Related parts for NFR25H0002201JR500
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BLADE STEEL 5-3/8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf