Intel NG80960JF3V33
NG80960JF3V33 picture photo
Mfg. Part Number
NG80960JF3V33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 33MHZ 132QFP
Datasheet Download
NG80960JF3V33.pdf
Availability of NG80960JF3V33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NG80960JF3V33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NG80960JF3V33
Internal Part NumberEIS-NG80960JF3V33
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case132-QFP
Supplier Device Package132-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NG80960JF3V33
Related LinksNG8096, NG80960JF3V33 Datasheet, Intel Distributor
NG80960JF3V33 Details Description
Related parts for NG80960JF3V33
CONN HEADER LOPRO 1POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 2A 500V CLASS AM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 360MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
ADAPTER M/M 3.5MM 26.5GHZ datasheet.pdf