ON Semiconductor NGB15N41CLT4
NGB15N41CLT4 picture photo
Mfg. Part Number
NGB15N41CLT4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 440V 15A 107W D2PAK
Datasheet Download
NGB15N41CLT4.pdf
Availability of NGB15N41CLT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NGB15N41CLT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NGB15N41CLT4
Internal Part NumberEIS-NGB15N41CLT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Apr/2006
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)440V
Current - Collector (Ic) (Max)15A
Current - Collector Pulsed (Icm)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 4V, 10A
Power - Max107W
Switching Energy-
Input TypeLogic
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-/4µs
Test Condition300V, 6.5A, 1 kOhm
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGB15N41CLT4
Related LinksNGB15N, NGB15N41CLT4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGB15N41CLT4 Details Description
Related parts for NGB15N41CLT4
DIODE ZENER 18V 1W DO41 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 1250CPR 35MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf