ON Semiconductor NGTB20N120IHLWG
NGTB20N120IHLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB20N120IHLWG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 40A 192W TO247-3
Datasheet Download
NGTB20N120IHLWG.pdf
Availability of NGTB20N120IHLWG
QUANTITY
NGTB20N120IHLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB20N120IHLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB20N120IHLWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 20A
Power - Max192W
Switching Energy700µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge200nC
Td (on/off) @ 25°C-/235ns
Test Condition600V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB20N120IHLWG
Related LinksNGTB20N, NGTB20N120IHLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB20N120IHLWG Details Description
Related parts for NGTB20N120IHLWG
CONVERTER DC-DC 1W 14V SGL datasheet.pdf
IC MPU I386 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.390" (9.91mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf