ON Semiconductor NGTB50N60FLWG
NGTB50N60FLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB50N60FLWG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 50A TO247
Datasheet Download
NGTB50N60FLWG.pdf
Availability of NGTB50N60FLWG
QUANTITY
NGTB50N60FLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB50N60FLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB50N60FLWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 50A
Power - Max223W
Switching Energy1.1mJ (on), 600µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge310nC
Td (on/off) @ 25°C116ns/292ns
Test Condition400V, 50A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB50N60FLWG
Related LinksNGTB50, NGTB50N60FLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB50N60FLWG Details Description
Related parts for NGTB50N60FLWG
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN-LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 650MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X16 GRY datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf