Littelfuse NH00CG20
NH00CG20 picture photo
Mfg. Part Number
NH00CG20
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE LINK 500V GL NH 20A
Datasheet Download
NH00CG20.pdf
Availability of NH00CG20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NH00CG20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH00CG20
Internal Part NumberEIS-NH00CG20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC, 440VDC
Current20A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.126" L x 2.020" W x 0.787" H (54.00mm x 51.30mm x 20.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH00CG20
Related LinksNH00, NH00CG20 Datasheet, Littelfuse Distributor
NH00CG20 Details Description
Related parts for NH00CG20
IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 7.24NS 132CSBGA datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf