Littelfuse NH00M160
NH00M160 picture photo
Mfg. Part Number
NH00M160
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE LINK 500V AM NH 160A
Datasheet Download
NH00M160.pdf
Availability of NH00M160
QUANTITY
NH00M160 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH00M160
Internal Part NumberEIS-NH00M160
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC, 440VDC
Current160A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.126" L x 2.220" W x 1.181" H (54.00mm x 56.40mm x 30.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH00M160
Related LinksNH00, NH00M160 Datasheet, Littelfuse Distributor
NH00M160 Details Description
Related parts for NH00M160
INDUCT ARRAY 2 COIL 34.41UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC 18BIT 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SOL datasheet.pdf
CONTACT, PLTD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf