| Internal Part Number | EIS-NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3 | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| Product Training Modules | Character and Graphic LCD Display | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 8 | |
| Display Format | 8 x 1 | |
| Character Format | 5 x 8 Dots | |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Transflective | |
| Character Size | 10.75mm H x 6.45mm W | |
| Outline L x W x H | 84.00mm x 44.00mm x 13.50mm | |
| Viewing Area | 64.50mm L x 16.40mm W | |
| Backlight | LED - Yellow/Green | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Dot Size | 1.25mm W x 1.30mm H | |
| Interface | Parallel | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |