Vishay Semiconductor/Diodes Division SA64C-E3/54
SA64C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA64C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 114VC DO204AC
Datasheet Download
SA64C-E3/54.pdf
Availability of SA64C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA64C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA64C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA64C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp114V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA64C-E3/54
Related LinksSA64C, SA64C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA64C-E3/54 Details Description
Related parts for SA64C-E3/54
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECTOR 2.5V SOT-89 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 7MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf