Newhaven Display Intl NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
NHD-0116DZ-FL-YBW-33V picture photo
Mfg. Part Number
NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD MOD CHAR 1X16 Y/G TRANSF STN
Datasheet Download
NHD-0116DZ-FL-YBW-33V.pdf
Availability of NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
QUANTITY
NHD-0116DZ-FL-YBW-33V Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
Internal Part NumberEIS-NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesCharacter and Graphic LCD Display
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Series-
Number of Characters16
Display Format16 x 1
Character Format5 x 7 Dots w/Cursor
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size9.66mm H x 4.84mm W
Outline L x W x H122.00mm x 33.00mm x 14.00mm
Viewing Area99.00mm L x 13.00mm W
BacklightLED - Yellow/Green
Voltage - Supply3.3V
Dot Size0.92mm W x 1.10mm H
InterfaceParallel
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorBlue
Background ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
Related LinksNHD-0116DZ, NHD-0116DZ-FL-YBW-33V Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-0116DZ-FL-YBW-33V Details Description
Related parts for NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf