| Internal Part Number | EIS-NHD-0208AZ-RN-YBW-33V | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| Product Training Modules | Character and Graphic LCD Display | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 16 | |
| Display Format | 8 x 2 | |
| Character Format | 5 x 8 Dots | |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Reflective | |
| Character Size | 4.75mm H x 2.95mm W | |
| Outline L x W x H | 40.00mm x 35.40mm x 8.00mm | |
| Viewing Area | 30.40mm L x 13.90mm W | |
| Backlight | Without Backlight | |
| Voltage - Supply | 3.3 V ~ 5.5 V | |
| Dot Size | 0.55mm W x 0.55mm H | |
| Interface | Parallel | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Text Color | Blue | |
| Background Color | Green | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NHD-0208AZ-RN-YBW-33V | |
| Related Links | NHD-0208AZ, NHD-0208AZ-RN-YBW-33V Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor | |
 | 208495-1 | CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT PIN | datasheet.pdf | |