Newhaven Display Intl NHD-1.8-128160EF-CSXN#
NHD-1.8-128160EF-CSXN# picture photo
Mfg. Part Number
NHD-1.8-128160EF-CSXN#
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD 1.8" TFT SUNLIGHT READABLE
Datasheet Download
NHD-1.8-128160EF-CSXN#.pdf
Availability of NHD-1.8-128160EF-CSXN#
QUANTITY
NHD-1.8-128160EF-CSXN# Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-1.8-128160EF-CSXN#
Internal Part NumberEIS-NHD-1.8-128160EF-CSXN#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size1.8" (45.72mm)
Viewing Area28.03mm W x 35.04mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels128 x 160
InterfaceParallel, 8-Bit
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-1.8-128160EF-CSXN#
Related LinksNHD-1.8-128, NHD-1.8-128160EF-CSXN# Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-1.8-128160EF-CSXN# Details Description
Related parts for NHD-1.8-128160EF-CSXN#
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf