Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD DISP TFT 2.4" 240X320
Datasheet Download
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F.pdf
Availability of NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
QUANTITY
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area36.72mm W x 48.96mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 320
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.15mm W x 0.15mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
Related LinksNHD-2.4-2403, NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320CF-CTXI#-F
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 30 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
T-COUPLE J L=65MM 1M FLANGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf