Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1 picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
Brief Description
LCD TFT 2.4" 240X320 40PIN ZIF
Datasheet Download
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1.pdf
Availability of NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
QUANTITY
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesTFT Displays
Differences in TFT Displays
PCN Obsolescence/ EOLNHD-2.4-240320SF-CTX Devices 02/Sep/2015
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area37.72mm W x 49.96mm H
Background Color-
Dot Size0.15mm W x 0.15mm H
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
Related LinksNHD-2.4-2403, NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1 Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
CONN HOUSING 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL BLANK/BLANK datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf