Newhaven Display Intl NHD-4.3-480800EF-CTXP#
NHD-4.3-480800EF-CTXP# picture photo
Mfg. Part Number
NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 4.3" 480X800 LED
Datasheet Download
NHD-4.3-480800EF-CTXP#.pdf
Availability of NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-4.3-480800EF-CTXP# Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Internal Part NumberEIS-NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules4.3” IPS TFT Display
Differences in TFT Displays
Featured Product4.3" IPS TFT Displays
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size4.3" (109.22mm)
Viewing Area56.16mm W x 93.60mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels480 x 800
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Related LinksNHD-4.3-480, NHD-4.3-480800EF-CTXP# Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-4.3-480800EF-CTXP# Details Description
Related parts for NHD-4.3-480800EF-CTXP#
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET #16 PCB datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf