Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQ222B410T5
NHQ222B410T5 picture photo
Mfg. Part Number
NHQ222B410T5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
NTC 2200 OHMS 5% 1206
Datasheet Download
NHQ222B410T5.pdf
Availability of NHQ222B410T5
QUANTITY
NHQ222B410T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQ222B410T5
Internal Part NumberEIS-NHQ222B410T5
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.2k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854100K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQ222B410T5
NHQ222B410T5 Details Description
Related parts for NHQ222B410T5
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf