Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQM400B280T10
NHQM400B280T10 picture photo
Mfg. Part Number
NHQM400B280T10
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 40 OHM 10% 0805
Datasheet Download
NHQM400B280T10.pdf
Availability of NHQM400B280T10
QUANTITY
NHQM400B280T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQM400B280T10
Internal Part NumberEIS-NHQM400B280T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C40
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/852800K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQM400B280T10
NHQM400B280T10 Details Description
Related parts for NHQM400B280T10
MOSFET N-CH 28V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISCR SMD FOR MELEXIS TH711XX datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8HTSOP datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ EMB/PROTOC 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf