Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQM501B325T5
NHQM501B325T5 picture photo
Mfg. Part Number
NHQM501B325T5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 500 OHM 5% 0805
Datasheet Download
NHQM501B325T5.pdf
Availability of NHQM501B325T5
QUANTITY
NHQM501B325T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQM501B325T5
Internal Part NumberEIS-NHQM501B325T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C500
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853250K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQM501B325T5
NHQM501B325T5 Details Description
Related parts for NHQM501B325T5
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 32VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 31X31X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
GUIDE BUSH 580010000 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
IC DVR QUAD FLT PROT PERF 16DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf