Riedon NHS2B-0R33J1
NHS2B-0R33J1 picture photo
Mfg. Part Number
NHS2B-0R33J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.33 OHM 5% 50W D2PAK
Datasheet Download
NHS2B-0R33J1.pdf
Availability of NHS2B-0R33J1
QUANTITY
NHS2B-0R33J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHS2B-0R33J1
Internal Part NumberEIS-NHS2B-0R33J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNHS
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHS2B-0R33J1
Related LinksNHS2B-, NHS2B-0R33J1 Datasheet, Riedon Distributor
NHS2B-0R33J1 Details Description
Related parts for NHS2B-0R33J1
IC ENCORE MCU FLASH 16K 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG WALL PLATE 4POS FEMALE datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A 250V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf