Vishay/Dale RNC55J1643BSRE6
RNC55J1643BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1643BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1643BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1643BSRE6
QUANTITY
RNC55J1643BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1643BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1643BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)164k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1643BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1643BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1643BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1643BSRE6
JUMPER-H1505TR/A3049V/X 4" datasheet.pdf
LED 5MM VERT RED/GRN DIFF PCMNT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SELF-CALBR 44-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 122POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf