Vishay/Dale RCL040651K0JNEA
RCL040651K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040651K0JNEA
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040651K0JNEA.pdf
Availability of RCL040651K0JNEA
QUANTITY
RCL040651K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040651K0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL040651K0JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040651K0JNEA
Related LinksRCL0406, RCL040651K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040651K0JNEA Details Description
Related parts for RCL040651K0JNEA
CONN HOUSING 9POS .100 POLAR datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 6POS DUAL FREE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
BCZ 3.81/08/180LR SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM TH datasheet.pdf