Riedon NHS2B-0R33J1
NHS2B-0R33J1 picture photo
Mfg. Part Number
NHS2B-0R33J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.33 OHM 5% 50W D2PAK
Datasheet Download
NHS2B-0R33J1.pdf
Availability of NHS2B-0R33J1
QUANTITY
NHS2B-0R33J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHS2B-0R33J1
Internal Part NumberEIS-NHS2B-0R33J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNHS
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHS2B-0R33J1
Related LinksNHS2B-, NHS2B-0R33J1 Datasheet, Riedon Distributor
NHS2B-0R33J1 Details Description
Related parts for NHS2B-0R33J1
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 13MM 3MM 2LD datasheet.pdf
3.3 WTB REC TERM W/PLT CHAIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 3 DB datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf