FFF NJ22005000J0G
NJ22005000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NJ22005000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 90D
Datasheet Download
NJ22005000J0G.pdf
Availability of NJ22005000J0G
QUANTITY
NJ22005000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NJ22005000J0G
Internal Part NumberEIS-NJ22005000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current-
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJ22005000J0G
Related LinksNJ2200, NJ22005000J0G Datasheet, FFF Distributor
NJ22005000J0G Details Description
Related parts for NJ22005000J0G
TERM BLOCK PCB 20POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 4A datasheet.pdf