NJR/JRC Corporation NJM78L12UA
NJM78L12UA picture photo
Mfg. Part Number
NJM78L12UA
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89
Datasheet Download
NJM78L12UA.pdf
Availability of NJM78L12UA
QUANTITY
NJM78L12UA Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM78L12UA
Internal Part NumberEIS-NJM78L12UA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPackage/Bulk 30/Jul/2011
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM78L12UA
Related LinksNJM78, NJM78L12UA Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM78L12UA Details Description
Related parts for NJM78L12UA
CAP CER 1000PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP ROYAL BLUE datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MIDPIECE PAIR FOR FFP.3S. datasheet.pdf
TRANS RF NPN 900MHZ 15V 8SOIC datasheet.pdf
BVF 7.62HP/5/180MSF4 BCF/8R datasheet.pdf
CABLE 35POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
3650 1008 2.2UH 5% 2K RL datasheet.pdf