NJR/JRC Corporation NJM78L18UA
NJM78L18UA picture photo
Mfg. Part Number
NJM78L18UA
Brief Description
IC REG LDO 18V 0.1A SOT89
Datasheet Download
NJM78L18UA.pdf
Availability of NJM78L18UA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NJM78L18UA Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM78L18UA
Internal Part NumberEIS-NJM78L18UA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output18V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM78L18UA
Related LinksNJM78, NJM78L18UA Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM78L18UA Details Description
Related parts for NJM78L18UA
FUSE 1A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
IC FIFO 16384X36 10NS 120QFP datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 35A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MOSFET N CH 300V 11.5A TO252 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 36UH SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf