NJR/JRC Corporation NJM78L24UA
NJM78L24UA picture photo
Mfg. Part Number
NJM78L24UA
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.1A SOT89
Datasheet Download
NJM78L24UA.pdf
Availability of NJM78L24UA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NJM78L24UA Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM78L24UA
Internal Part NumberEIS-NJM78L24UA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM78L24UA
Related LinksNJM78, NJM78L24UA Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM78L24UA Details Description
Related parts for NJM78L24UA
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W COOL WHT MCPCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.8A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf