NJR/JRC Corporation NJM79L18A
NJM79L18A picture photo
Mfg. Part Number
NJM79L18A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO -18V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
NJM79L18A.pdf
Availability of NJM79L18A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NJM79L18A Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM79L18A
Internal Part NumberEIS-NJM79L18A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-18V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputDown to -40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM79L18A
Related LinksNJM7, NJM79L18A Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM79L18A Details Description
Related parts for NJM79L18A
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-6" YLLW/GREEN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf