NJR/JRC Corporation NJU7241F28-TE1#
NJU7241F28-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJU7241F28-TE1#
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 60MA SOT23-5
Datasheet Download
NJU7241F28-TE1#.pdf
Availability of NJU7241F28-TE1#
QUANTITY
NJU7241F28-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7241F28-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJU7241F28-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output60mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)120mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5 (MTP5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7241F28-TE1#
Related LinksNJU7241, NJU7241F28-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7241F28-TE1# Details Description
Related parts for NJU7241F28-TE1#
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS LCP SOLDER CUP datasheet.pdf