NJR/JRC Corporation NJU7261U30-TE1#
NJU7261U30-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJU7261U30-TE1#
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 3V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
NJU7261U30-TE1#.pdf
Availability of NJU7261U30-TE1#
QUANTITY
NJU7261U30-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7261U30-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJU7261U30-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA (Switch)
Frequency - Switching30kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7261U30-TE1#
Related LinksNJU7261, NJU7261U30-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7261U30-TE1# Details Description
Related parts for NJU7261U30-TE1#
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf