NJR/JRC Corporation NJU7261U50-TE1#
NJU7261U50-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJU7261U50-TE1#
Brief Description
IC REG BOOST 5V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
NJU7261U50-TE1#.pdf
Availability of NJU7261U50-TE1#
QUANTITY
NJU7261U50-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7261U50-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJU7261U50-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)5V
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA (Switch)
Frequency - Switching30kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7261U50-TE1#
Related LinksNJU7261, NJU7261U50-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7261U50-TE1# Details Description
Related parts for NJU7261U50-TE1#
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AL datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-MTRJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V8 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COMPACT FLASH CF 2H 2GB SLC datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 100V 48QFN datasheet.pdf