JAE Electronics NK-27-32S-R
NK-27-32S-R picture photo
Mfg. Part Number
NK-27-32S-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT MALE 27POS SILVER SLDR
Datasheet Download
NK-27-32S-R.pdf
Availability of NK-27-32S-R
QUANTITY
NK-27-32S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of NK-27-32S-R
Internal Part NumberEIS-NK-27-32S-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesK
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions27
Shell Size - InsertN
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK-27-32S-R
Related LinksNK-27, NK-27-32S-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
NK-27-32S-R Details Description
Related parts for NK-27-32S-R
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN MALE 160POS BACKPLANE SLD datasheet.pdf