FFF NK08A15100J0G
NK08A15100J0G picture photo
Mfg. Part Number
NK08A15100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA 180D B/T
Datasheet Download
NK08A15100J0G.pdf
Availability of NK08A15100J0G
QUANTITY
NK08A15100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NK08A15100J0G
Internal Part NumberEIS-NK08A15100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current-
Voltage-
Wire Gauge8-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK08A15100J0G
Related LinksNK08A1, NK08A15100J0G Datasheet, FFF Distributor
NK08A15100J0G Details Description
Related parts for NK08A15100J0G
RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf